Göreceli Güç Endeksi Nasıl Kurulur ve Pocket Option'de RSI Kullanılır

Göreceli Güç Endeksi Nasıl Kurulur ve Pocket Option'de RSI Kullanılır

Güçlü bir trend yönünde alım satım yapmak riski azaltır ve kâr potansiyelini artırır. Göreceli Güç Endeksi, tüccarların bilinçli kararlar almasına yardımcı olur. Trend ticareti, bir varlığın momentumunun belirli bir yönde analizi yoluyla kazanç elde etmeye çalışır.
Göreceli Güç Endeksi Nasıl Kurulur ve Pocket Option'de RSI Kullanılır
Göreceli güç endeksi (RSI), bir hisse senedinin fiyatındaki aşırı alım veya aşırı satım koşullarını değerlendirmek için son fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçen bir momentum göstergesidir.

Hareketli ortalamayı kullanmanın birkaç yolu vardır. Birincisi, hareketli ortalamanın açısına bakmaktır. Uzun bir süre boyunca çoğunlukla yatay hareket ediyorsa, fiyat trend değil, değişiyor. Bir menkul kıymet, belirli bir süre boyunca tutarlı yüksek ve düşük fiyatlar arasında işlem gördüğünde bir işlem aralığı oluşur.

Hareketli ortalama çizgisi yukarı açılıysa, yükseliş trendi devam ediyor. Ancak hareketli ortalamalar, bir hisse senedinin gelecekteki değeri hakkında tahminde bulunmaz; sadece belirli bir süre boyunca fiyatın ortalama olarak ne yaptığını ortaya koyuyorlar.


RSI nasıl kurulur?

Çoğu tüccar bir mum grafiği ve EUR/USD, EUR/JPY, hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi döviz çiftlerini tercih eder. Ticaret platformunuzda RSI göstergesini etkinleştirin. 15 dakika ve üzeri zaman dilimleri kullanıyorsanız, 14. periyodu tavsiye ediyoruz. Turbo opsiyonlarında işlem yapıyorsanız, piyasa gürültüsünün zararlı etkisini azaltmak için süreyi 24-26'ya yükseltin.

Tüm osilatörler gibi, Göreceli Güç Endeksi de fiyat tablosunun altında bulunur. Seviyeler ve bir sinyal hattından oluşur. Genellikle bölgeleri geçerken sinyalleri kontrol etmek için kullanılır. Ancak, farklı bir şey deneyelim.
Göreceli Güç Endeksi Nasıl Kurulur ve Pocket Option'de RSI Kullanılır
Aslında, mum grafiğinin şekline ve RSI sinyal hattına dikkat ederseniz, kısmen birbirlerini kopyaladıklarını fark edeceksiniz. Ancak, özdeş değildirler. RSI ayrı bir dönem üzerine kuruludur ve kısa vadeli fiyat artışlarına tepki vermez. Bu nedenle, RSI sinyal çizgisi, fiyat grafiğindeki eğilimin daha yumuşak bir versiyonudur. Bu yüzden göstergeye teknik çizgiler çizelim.

Tüm tüccarların dikkate alması gereken bazı tavsiyeler vardır:
  • İlk olarak, yanlış sinyallere tepki vermeyin.
  • İkincisi, RSI eğilimi daha net gösteriyor.
  • Üçüncüsü, RSI bir trendin gücünü ve yönünü gösterir, bu nedenle ribaundları ve kırılmaları daha iyi tanımlayabilirsiniz.


Göreceli Güç Endeksini kullanarak ticaret seçenekleri

Yukarıda bahsedildiği gibi, göreceli güç endeksi (RSI), bir hisse senedinin fiyatındaki aşırı alım veya aşırı satım koşullarını değerlendirmek için son fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçen bir momentum göstergesidir.

Örneğin, bir hisse senedinin uzun vadeli eğiliminin yükseldiğini varsayalım. RSI 50'nin altına ve ardından tekrar üstüne çıktığında bir satın alma sinyali oluşur. Esasen, bu, fiyatta bir geri çekilme meydana geldiği anlamına gelir. Bu nedenle, tüccar, geri çekilme sona erdiğinde (RSI'ye göre) satın alır ve trend devam eder. 50 seviye kullanılır, çünkü potansiyel bir geri dönüş gerçekleşmediği sürece RSI genellikle bir yükseliş trendinde 30'a ulaşmaz. Trend düştüğünde ve RSI 50'nin üzerine çıktığında ve ardından tekrar altına düştüğünde kısa ticaret sinyali oluşur.

Göstergede bir trend çizgisi oluşturmak ve güçlü bir sinyalde bir opsiyon satın almak yeterlidir. Bunlar şunları içerir:
  • Ana trend yönünde trend çizgisinden geri tepme;
Göreceli Güç Endeksi Nasıl Kurulur ve Pocket Option'de RSI Kullanılır
  • Tersi ile teknik seviyenin kırılması.
Göreceli Güç Endeksi Nasıl Kurulur ve Pocket Option'de RSI Kullanılır
Sona erme, en az üç çubuk oluşum zamanı olarak ayarlanmalıdır.

Göstergeler, trend ticaret sinyalleri sağlamanın ve geri dönüşler hakkında uyarılar sağlamanın yanı sıra fiyat bilgilerini basitleştirebilir. Göstergeler tüm zaman dilimlerinde kullanılabilir ve çoğunlukla her bir tacirin özel tercihlerine uyacak şekilde ayarlanabilen değişkenleri vardır. Tüccarlar gösterge stratejilerini birleştirebilir veya kendi yönergelerini oluşturabilirler, böylece işlemler için giriş ve çıkış kriterleri açıkça belirlenir.

RSI'ye dayalı stratejiler zamana direndi ve belirli piyasa göstergelerini analiz etmekle ilgilenen trend tüccarları için popüler araçlar olmaya devam ediyor.
Thank you for rating.
YORUM YAZIN Yanıtı İptal Et
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!
Yorum Yap
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!