Pocket Option'da kama desenini tanıma ve takas etme kılavuzu

Pocket Option'da kama desenini tanıma ve takas etme kılavuzu

kama deseni nedir?

Kama deseni olarak adlandırılan bir oluşum, ticarette kullanılabilecek grafik desenidir. Kama, iki yakınsak eğilim çizgisi tarafından belirlenir. Birlikte bir tür kama oluştururlar ve adı da buradan gelir. Bu desen görünümü, trendin momentumunda geçici bir duraklamayı temsil eder veya trendin sona erdiğinin bir işaretidir. Fiyat daha sonra veya tersine önceki yönde devam edecektir.

Yükselen ve düşen kama olmak üzere iki tür kama vardır. Yükselen kama, yukarıya doğru eğimli iki trend çizgisi tarafından belirlenen bir düşüş formasyonudur. Düşen kama, trend çizgileri aşağı eğildiğinde fark edilebilen bir yükseliş formasyonudur.

Pocket Option platformunda kama desenleriyle nasıl ticaret yapılır?

Yükselen takozun ticarette kullanılması

Yukarıda bahsettiğim gibi yükselen kama, iki trend çizgisi çizerek tanımlayabileceğiniz bir düşüş formasyonudur. Her ikisi de yukarı doğru eğim yapacak, ancak destek, direnci oluşturan çizgiden biraz daha dik. Bunun nedeni, daha yüksek alçakların, yüksek tepelerden daha hızlı gelişmesidir.

Yani grafikte kamanın şekline sahibiz. Fiyatın konsolidasyon zamanının geldiğini ve büyük hareketin beklendiğini biliyoruz.

EURUSD döviz çifti için örnek tabloya bir göz atalım.

Pocket Option'da kama desenini tanıma ve takas etme kılavuzu
Yükselen takoz örneği (trend devamı)

Kama düşüş trendinden sonra ortaya çıktı. Modelden sonra fiyatın düşmeye devam edeceğini varsayabiliriz. Destek seviyesinden fiyat kırılma anında kısa ticarete girmelisiniz. Ayrıca, hareketin formasyon yüksekliği kadar yüksek olmasını bekleyebilirsiniz.

Şimdi bir sonraki kama örneğine odaklanalım.

Pocket Option'da kama desenini tanıma ve takas etme kılavuzu
Yükselen bir kama örneği (trend dönüşü)

Yükselen kama burada ters formasyon olarak çalışır. Güçlü bir yükseliş trendinden sonra ortaya çıktı ve bu nedenle fiyatın yakında düşeceğini tahmin edebilirsiniz. Çubuklar aşağı inerken destek seviyesini geçtiğinde kısa bir işlem açın. Hareketin boyutu, kamanın yüksekliği kadar büyük olmalıdır.

Ticarette düşen takozu kullanma

Düşen kama bir yükseliş formasyonu olarak tanımlanabilir. Deseni oluşturan iki trend çizgisi aşağı doğru eğimli olacaktır. Alt yüksekler alt alçaklardan daha hızlı geliştiğinden üst çizgi biraz daha diktir.

Düşen kama, bir devam formasyonu veya trendin tersine çevrilmesi formasyon olarak kullanılabilir. Fiyat tablosunda oluştuğu ana bağlı olacaktır.

Aşağıdaki örneği düşünün.

Pocket Option'da kama desenini tanıma ve takas etme kılavuzu
Düşen kama (trend devamı)

Fiyat bir süredir yükseliyordu. Ardından, kama oluştu. Fiyatın yakında önceki yönüne döneceğine işaret ediyor. Direnç seviyesinden fiyat kırılma anında uzun gidin. Hareketin en az diziliş irtifası kadar uzun olacağını tahmin edeceksiniz.

Sonraki örnek, AUDUSD döviz çifti için fiyat grafiğini göstermektedir. Burada, düşen kama, trendin tersine çevrilmesi modeli olarak çalışır.

Pocket Option'da kama desenini tanıma ve takas etme kılavuzu
Düşen kama (trend dönüşü)

Fiyat, düşüş trendinden sonra düşen kama modelini oluşturarak konsolide oldu. Yakın gelecekte trendin yönünün değişeceğine dair bir sinyal verir. Fiyat direnç çizgisini geçtiğinde uzun bir pozisyon açın. Fiyat, en az kama yüksekliği kadar yukarı hareket etmelidir.

Sonuçlar

Kama oluşumu, fiyatın bir süre konsolide olduğu anı gösterir. Bundan sonra yukarı veya aşağı hareket beklenebilir.

İki tür kama ayırt edebiliriz ve bunlar yükselen ve düşen kama desenleridir.

Düşen yükselen kama deseni, fiyatın düşeceğine dair bir sinyal veriyor. Düşüş trendinden sonra geliştiğinde devam paterni olarak ve yükseliş trendinden sonra trend dönüş paterni olarak kullanılacaktır.

Düşen kama, fiyatların yükselmesine neden olan yükseliş modelidir. Yükseliş trendinden sonra gelişirse bir devam formasyonudur ve piyasada bir düşüş trendi oluştuktan sonra tanınırsa trendin tersine çevrilmesi formasyonudur.

Pocket Option demo hesabını kullanın. Risksiz bir ortamda kama modellerini belirleme ve ticaret yapma alıştırması yapın. Hazır olduğunuzda gerçek hesaba geçin ve ek para kazanmaya başlayın.

Ticaretin her zaman risk taşıdığını ve bu nedenle başlamadan önce iyi hazırlanmanız gerektiğini unutmayın.

Kama oluşumları ile daha önce ticaret yaptıysanız, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sizden haber almaktan memnun olurum.

Thank you for rating.
YORUM YAZIN Yanıtı İptal Et
Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen doğru bir e-posta adresi girin!
Lütfen yorumunuzu giriniz!
G-recaptcha alanı zorunludur!